листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

The Banker по десетти пат ја награди НЛБ Банка за "Најдобра банка за 2019 година"

НЛБ Банка АД Скопје се закити, уште еднаш, по десетти пат, со престижната награда на реномираниот финансиски магазин The Banker, за најдобра банка во Р. Северна Македонија.

Изборот за најдобра банка магазинот The Banker го прави врз основа на повеќе параметри и критериуми, и тоа: постигнати финансиски резултати, способност за генерирање профит, развој на нови производи, услуги и технологии, опслужување на клиенти и стратешка предност во однос на конкуренција.

НЛБ Банка АД Скопје се вбројува меѓу најпрофитабилните компании во С. Македонија, со остварена добивка од 34,5 милиони ЕУР во 2018 година и добивка од 23,7 милиони ЕУР за првите девет месеци од 2019 година. Одличните резултати се должат на интензивните активности во кредитирање на население и правни лица, при што Банката има второ по големина кредитно портфолио во банкарскиот сектор, како и континуирани продажни активности во сите сегменти од работењето, квалитетни финансиски услуги, подобрување на наплатата и намалување на портфолиото на нефункционални побарувања и значајни инвестиции во дигиталните сервиси со цел нивна поголема достапност и функционалност.

The Banker е британски магазин во споственост на The Financial Times Ltd. Главниот фокус на The Banker се теми поврзани со глобалниот финасиски пејсаж, во кој се содржани мислења, профили и интервјуа со водечки банкарски и финансиски фигури.

Објавено на: 29.11.2019 15:52:54
Документ БР.: DOC_10191-641/2019
Урнек: Други ценовно чувствителни информации