листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

НЛБ Банка АД Скопје известува дека реализираше зделка со Нова Љубљанска банка д.д., Љубљана по основ на склучен Договор за субординиран заем на износ од 15 милиони ЕУР.

Нова Љубљанска банка д.д., Љубљана е доминантен сопственик на НЛБ Банка АД Скопје со 86,97% учество во вкупниот број на акции на Банката.

Субординираниот заем се квалификува како дополнителен Tier II капитал на Банката.

 

Објавено на: 29.12.2021 15:10:54
Документ БР.: DOC_10191-758/2021
Урнек: Други ценовно чувствителни информации