листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

Почитувани,

НЛБ Банка АД Скопје информира дека на ден 30.06.2023 година изврши исплата на дивиденда согласно Одлуката за определување на износ на дивиденда и утврдување на дивиденден календар на НЛБ Банка АД Скопје на Собранието на акционери од 31.05.2023 година.

Вкупниот износ на дивиденда кој им се исплаќа на акционерите изнесува 2.076.222.291 МКД. Износот на бруто дивиденда по акција изнесува 2.431 МКД.

Исплатата на дивиденда се изврши за сите акционери кои имаат сметки во НЛБ Банка АД Скопје и за акционерите кои имаат доставено уредни инструкции за исплата на дивиденда во предвидениот рок.    

Со почит,

НЛБ Банка АД Скопје

 

Објавено на: 30.06.2023 14:10:43
Документ БР.: DOC_10191-473/2023
Урнек: Други ценовно чувствителни информации