листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

НЛБ Банка АД Скопје известува дека реализираше трансакција со Нова Љубљанска банка д.д., Љубљана по основ на предвремена отплата на склучен Договор за субординиран заем на износ од 11 милиони ЕУР.

Нова Љубљанска банка д.д., Љубљана е доминантен сопственик на НЛБ Банка АД Скопје со 86,97% учество во вкупниот број на акции на Банката.

Субординираниот заем се квалификуваше како дополнителен Tier II капитал на Банката.

 

Објавено на: 20.12.2023 15:45:26
Документ БР.: DOC_10191-771/2023
Урнек: Други ценовно чувствителни информации